Na blogu danas gostuje Eleonora Dukovac, i vodi nas kroz svoju priču kako je s kupovne kozmetike, pune parabena (naftnih derivata), konzervansa i kemikalija, preko kupovne prirodne kozmetike (često prilično dobre ali i vrlo skupe), došla do najboljeg rješenja: do svoje vlastite, one koju pripravlja u svojoj kuhinji. Eli piše o fazi preispitivanja nakon što je zaključila da joj kupovna kozmetika, što se više njeguje ~ sve više šteti… Piše o svom prelasku na prirodne organske kreme, što je imalo pozitivne vidljive učinke na koži, ali ne i u novčaniku. I potom otkriva kako je došla do svoje vlastite kozmetičke linije ~ kreirane kombinacijom znanja i intuicije… Korak po korak, i kuhanje kremica postalo je pjesma a la Eli…
Autorica teksta: Eleonora Dukovac, dipl.iur
~ Dobrodošla Eli na moj blog!
Sestri je rođendan. Razmišljajući čime ju razveseliti, prisjetih se kako mi se žalila na suhu kožu tijela, iako ju redovito prihranjuje mlijekom i losionima za tijelo – i to renomiranih konvencionalnih brendova..
I sama sam se svojedobno pitala što se zbiva kad mi se od skupih – razvikanih krema, osjetljiva koža lica znala osuti lišajem i crvenim točkicama, a koža tijela isto tako bivala suha i perutava iako ju nisam zanemarivala. Mazala sam se svim i svačim. Proizvod za proizvodom, nerijetko i ne gledajući na cijenu. Još tada neuka da je sintetička kozmetika, među ostalim, puna parabena – naftnih derivata koji kožu zapravo – isušuju. A da i ne govorimo o sili konzervansa i kojekakvih kemikalija nanizanih sitno na poleđini proizvoda, čije nazive jedva i izgovorimo. Naivno sam vjerovala marketinškim porukama proizvođača.
Kako sam se sve više povezivala sa prirodom i njezinim ljepotama, budio se i moj interes za prirodnom kozmetikom. Informirala sam se, educirala i shvatila koliko zapravo ugnjetavam svoju kožu tom sintetikom i pritom ju skupo plaćam. Krenula sam potom put poznatih brendova prirodne kozmetike, što je imalo pozitivne vidljive učinke na koži, ali ne i u novčaniku. Uz duboko poštovanje svim certifikatima i vjerodostojnosti i kvaliteti prirodnih sastojaka u njima, takva kozmetika po specijaliziranim trgovinama, postala mi je preskupa. Često je bitno skuplja od konvencionalne. Shvatila sam da počinjem štedjeti s količinom primjene tih proizvoda kako ih ne bi često morala kupovati.
Kako koža dugo nije pošteno jela i pila, naravno, da je bila nezasitna. Odlučila sam ju pošteno nahraniti, ali i potaknuti njezinu regeneraciju, posebno kad je u pitanju koža lica i okrenula se ayurvedskim proizvodima kojima sam bila jako zadovoljna. Svidjela mi se i filozofija aromakozmetike. Certificirana aromaterapeutkinja prema individualnom mi je pristupu napravila proizvode za lice i tijelo i isto sam bila zadovoljna. Istraživala sam i kod raznih privatnih, individualnih proizvođača.
Sve mi je to jednostavno dosadilo i zapitala sam se zašto sama sebi ne bih napravila kozmetiku-kreme, losione, maske, peelinge… No, malo sam se zblokirala uvjerena kako je riječ o kompliciranim procesima za koje je potrebna formalna edukacija. I to me susprezalo određeno vrijeme. No, kad sam po Internetu stala iščitavati recepturu i načine pripreme, shvatila sam da to i nije uopće tako zahtjevno. Valja samo doći do kvalitetnih sastojaka koje sam nabavila u jednoj specijaliziranoj trgovini u Zagrebu. Kako se svijest o prirodnoj kozmetici širi, sastojke možete naći posvuda u Hrvatskoj, kod privatnih proizvođača ulja, na poljoprivrednim gospodarstvima, po ljekarnama pa i bolje opremljenim samoposlugama i drogerijama.
Ne znam kojem bi točno pravcu moja kozmetika pripadala, a i ne marim. Jednostavno je originalan prirodan mix kojega dodatno energiziram svjetlošću i ljubavlju. Sama za sebe osjećam najbolje što mi treba u određenom razdoblju. Osluhujem svoju kožu i odgovaram joj određenim pripravkom. Dobro mi to ide i kad su drugi u pitanju. A nije velika filozofija.
Ukoliko volite kuhati i skloni ste kreativi po tom pitanju, spravljanje vlastite kozmetike zasigurno će vam biti zadovoljstvo. Kao ni u kuhinji, strogo se recepta ne morate pridržavati niti kad pravite sebi i drugima kozmetiku. Mašta i kreativa, ali i feeling što vam tijelo traži ili koža prijateljica i vama bliskih, uvijek su odličan začin. Samo valja krenuti.
Od kad se njegujem sredstvima koje si sama spremim, moja koža izgleda bolje nego ikada. Zdravo i blistavo. Primijetila sam čak i da mi borice oko očiju iščezavaju. Dodatan osjećaj zadovoljstva mi je što točno znam što je unutra, ne štedim na sastojcima, znam da je kozmetika svježa, a kako je sve prirodno, ne možete si naškoditi- ukoliko slijedite jednostavna pravila. Jedino je pitanje što vam u tom trenutku najviše odgovara. I znatno je isplativije. Jednostavna računica govori mi da me, primjerice, hranjiva krema za lice od 50 ml izađe me 30-ak kuna, s prirodnim sastojcima, mahom iz eko uzgoja. Naravno i bez konzervansa.
Ne mogu opisati dječji osjećaj radosti kad u staklenoj posudici vidite svoju kremu, ili tijelo namažete emulzijom koju ste sami iskombinirali. Posebna mi je radost spraviti nešto za moje najbliže. Prekrasan je osjećaj majci napraviti kremu za lice, prijateljicu razveseliti losionom za tijelo i kremom prema njezinom tipu kože. Više nemam problema oko odabira rođendanskoga dara. Sestru ću sad tako razveseliti emulzijom za tijelo od bademova ulja, ružine vodice, aloe vere i lavande.
~ Eleonorini recepti ~
~ Emulzija za sestru ~
- 120 ml bademovog ulja
- 110 ml hidrolata lavande
- Žličica aloa vere
- Pola žličice biljnog glicerina
- 10 kapi eteričnog ulja lavande
- 5 kapi eteričnog ulja smilja
Dobro protresti kao i prije svake uporabe
~ Hranjiva krema za lice a la Eli (50 ml) ~
- 10 ml baznoga ulja (to je jedna jušna žlica) (smiksala sam odoka ulja lješnjaka, badema i pšeničnih klica)
- 1/3 kavene žlice aloe vere
- ¼ čajne žlice biljnog glicerola
- Po 5 kapi eterčnih ulja smilja i lavande
U jednoj kemijskoj staklenoj posudi smješala sam bazno ulje sa 5 ml Phytocreama (pola jušne žlice prirodnog emulgatora od pšenice – emulgatori nam trebaju za zgušnjavanje mase). U drugu kemijsku posudu smiješala sam 35 ml izvorske vode sa ¼ čajne žlice biljnog glicerola.
Na pari zagrijavam posude, za što su mi u početku služile staklene zdjelice za sladoled. Recepti preporučuju da se zagrijavaju do 70 stupnjeva Celzijevih, no, kako još nemam kemijski termometar, temperaturu određujem odoka i po feelingu i dosad je to dobro funkcioniralo.
Smjese se miješaju, a kad su dovoljno zagrijane, vodenu smjesu (voda sa biljnim glicerinom) ulijevam u bazno ulje uz stalno miješanje. Nakon što sve dobro promiješate, i potom ohladite do sobne temperature, dodajem eterična ulja i izljevam u kutijice za kreme, bilo bi dobro da su staklene.
~ Mali savjeti ~
*Moji su mjerni instrumenti kuhinjske žlice. Korisna mi je bila informacija da je jušna žlica 10-15 ml, a čajna žlica 5 ml. Nisam opterećena nikakvim standardima jer kozmetiku radim za sebe, najbliže i znam da ne mogu pogriješiti
* Kad, recimo, želim dobiti dvije kreme, ukupno 100 ml, količine samo množim puta 2
* Igrajte se sastojcima, odaberite svoje bazno i eterična ulja i na isti način složite svoj mix.
* Na isti princip možete si napraviti losion za tijelo. Otkrila sam to slučajno: krenula sam praviti kremu, ali sam imala u kući samo gaziranu mineralnu vodu koju sam pustila da malo ishlapi i cijela smjesa mi je bila rijeđa – losion za tijelo savršene teksture!
~ Jos članaka na sličnu temu: ~
Ayurvedska njega izvana i iznutra
Čarobna zrnca od ruže i lavande
Izradimo sami svoje šampone za kosu
tra. 03, 2012 @ 06:48:19
a,gdje mogu sve potrebne sastojke, nabaviti ? da bih mogla sama to napraviti ? hvala , vam, Macana
tra. 03, 2012 @ 11:34:04
Sastojke uglavnom nabavljam u trgovini Kemig u Zagrebu, lokaciju i kontakte te paletu proizvoda možete vidjeti i na njihovu webu. Ondje se mahom snabdjevaju i aromaterapeuti, kozmetičari i sl, kao i ekipa kao ja i slični. Cijene su im okej.
U DM-u, primjerice, možete dosta povoljno doći do baznih ulja: pola litre hladno prešanog suncokretovog ulja dođe manje od 20 kuna, povoljno je i laneno ulje koje je također odlična baza, kao i maslinovo ulje… Eterična ulja možete naći i kod privatnih proizvođača, prosurfajte Internetom i pronađite si neke koji su Vam u blizini…raspitajte se… Samo treba krenuti sa nekoliko osnovnih sastojaka – ostalo je, vjerujte, igra i radost! :o)
Pozdrav,
Eleonora
svi. 06, 2013 @ 18:10:59
Lijep pozdrav! Može mala pomoć? ……naime, ja kao emulgator koristim pčelinji vosak, i nikako mi ne uspijeva spojiti uljnu i vodenu fazu. Kada se krema ohladi, voda se odvoji od ulja! 😦